Кашлицата не е отделно заболяване, а симптом и може да се прояви при различни заболявания, включително и при обикновена настинка.
Но независимо от причината за нейната поява, трябва да потърсите медицинска помощ, така че специалистът да избере ефективното за вас лечение.
Руският кардиолог д-р Рустем Османов разкри най-голямата грешка при лечение на кашлица.
Лекари съветват: Кашлицата по време на сън може да е симптом на по-сериозно заболяване
Най-голямата грешка при лечение на кашлица
Кашлицата е естествена защитна реакция на организма при дразнене на рецептори, разположени в дихателните пътища. В случай, че образувалата се храчка не може да напусне дихателните пътища по различни причини и води до затруднено дишане, кашлицата се нарича суха или непродуктивна.
Д-р Османов подчертава, че в този случай не трябва да се пият муколитични лекарства. Те единствено ще послужат като допълнителен дразнител и провокиращ фактор, който застрашава развитието на усложнения.
В допълнение, подобна ситуация може да възникне при приемане на лекарства, които инхибират тази реакция на тялото. Те, по-специално, не трябва да се приемат при мокра кашлица.
Какво може да се крие зад най-често срещаната кашлица?
"При влажна кашлица се отделят лигавични или мукопурулентни храчки. Лечението на мократа кашлица е насочено към улесняване на отделянето на храчки и ускоряване на изчистването на дихателните пътища. Ето защо при влажна кашлица се използват отхрачващи или разреждащи храчките средства“, обяснява лекарят.
Той подчертава, че лечението на влажна кашлица не е насочено към потискане на кашличния рефлекс, а към ускоряване на изчистването на дихателните пътища от храчки, съдържащи патогенни бактерии. В противен случай те ще застоят в бронхите, което е изпълнено с развитието на бактериални усложнения, като бронхит или пневмония. Д-р Османов обяснява, че когато дихателните пътища се изчистят и има малко бронхиална слуз, кашлицата спира.
"В някои случаи при настинка от бронхите не се отделя храчка, а съсиреци от слуз, които се стичат по задната стена на гърлото. В случая се използват противоедематозни лекарства, а не антитусиви", споделя експертът.
Доказано: Суперлек с кафе и мед мори кашлицата
Важно: Статията не замества консултацията в лекар и не може да се използва за самолечение!